1889-yilda kichik bir parlamentariylar guruhi tomonidan asos solingan, tinchlikni parlamentlararo diplomatiya va muloqot orqali targ‘ib qilishga bag‘ishlangan bu tashkilot bugungi kunga kelib, 181 ta aʼzo parlament va 15 ta assotsiatsiyalashgan aʼzo bilan haqiqiy global tashkilotga aylandi.
IPU parlamentlararo diplomatiyani rivojlantiradi va parlamentlar hamda parlamentariylarni dunyo bo‘ylab tinchlik, demokratiya va barqaror rivojlanishni targ‘ib qilishda qo‘llab-quvvatlaydi.
IPUning shiori: Demokratiya uchun. Har bir kishi uchun.
IPU demokratik boshqaruv, institutlar va qadriyatlarni ilgari suradi, parlamentlar va parlamentariylar bilan birgalikda xalqning ehtiyoj va orzularini ifodalash va ularga javob berish uchun ishlaydi. Tashkilot siyosiy muloqot, hamkorlik va parlament faoliyati orqali tinchlik, demokratiya, inson huquqlari, gender tengligi, yoshlar huquqlarini himoya qilish, iqlim harakati va barqaror rivojlanish uchun harakat qiladi.
IPU asosan aʼzo parlamentlar tomonidan davlat mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi. Tashkilotning bosh qarorgohi Jeneva, Shveytsariyada joylashgan. IPU, shuningdek, AQShning New-York va Avstriyaning Vena shaharlarida idoralarga ega.

Межпарламентский союз (МПС) - это всемирная организация национальных парламентов
То, что началось в 1889 году как небольшая группа парламентариев, стремящихся продвигать мир через парламентскую дипломатию и диалог, со временем превратилось в глобальную организацию с 181 национальным парламентом-членом и 15 ассоциированными членами.
МПС содействует парламентской дипломатии и укрепляет парламенты и парламентариев, помогая им продвигать мир, демократию и устойчивое развитие по всему миру.
Девиз МПС: За демократию. Для каждого.
МПС способствует развитию демократического управления, институтов и ценностей, работая с парламентами и парламентариями для выражения и удовлетворения нужд и стремлений людей. Организация работает в интересах мира, демократии, прав человека, гендерного равенства, расширения прав молодежи, борьбы с изменением климата и устойчивого развития через политический диалог, сотрудничество и парламентские действия.
МПС финансируется главным образом за счет национальных парламентов-членов из государственных средств. Штаб-квартира организации находится в Женеве, Швейцария. Также МПС имеет офисы в Нью-Йорке (США) и Вене (Австрия).