Parlament bosh kotiblari assotsiatsiyasi (ASGP) 1939-yil 16-avgustda Osloda ilk yig‘ilishini o‘tkazgan va IPUning maslahat organi sifatida tashkil etilgan. Ushbu assotsiatsiya har qanday parlamentda bosh kotib lavozimini egallagan shaxslar o‘rtasida shaxsiy aloqalarni osonlashtirishni maqsad qiladi, parlament IPU aʼzosi bo‘ladimi yoki yo‘q.
Assotsiatsiyaning vazifasi turli parlamentlarning qonunlari, protseduralari, amaliyotlari va ish uslublarini o‘rganish va bu usullarni takomillashtirish hamda turli parlamentlar xizmatlari o‘rtasida hamkorlikni taʼminlash uchun chora-tadbirlar taklif qilishdir.
Shuningdek, assotsiatsiya, so‘ralganda, IPUga assotsiatsiya doirasidagi masalalar bo‘yicha yordam ko‘rsatadi.
Assotsiatsiyaning ishlari yiliga ikki marta ingliz va fransuz tillarida nashr etiladigan Konstitutsiyaviy va parlament maʼlumotlari sharhida chop etiladi.
ASGPning navbatdagi yig‘ilishi 2025-yil aprel oyida O‘zbekistonning Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadi.

The Association of Secretaries General of Parliaments, which first met in Oslo, on 16 August 1939, is constituted as a consultative body of the IPU, and seeks to facilitate personal contact between holders of the office of Secretary General in any Parliament, whether such Parliament is a Member of the IPU or not.
It is the task of the Association to study the law, procedure, practice and working methods of different Parliaments and to propose measures for improving those methods and for securing cooperation between the services of different Parliaments.
The Association also assists the IPU, when asked to do so, on subjects within the scope of the Association.
The work of the Association is published in a review, Constitutional and Parliamentary Information, which appears twice a year, in both English and French.