Parlament bosh kotiblari assotsiatsiyasi (ASGP) 1939-yil 16-avgustda Osloda ilk yig‘ilishini o‘tkazgan va IPUning maslahat organi sifatida tashkil etilgan. Ushbu assotsiatsiya har qanday parlamentda bosh kotib lavozimini egallagan shaxslar o‘rtasida shaxsiy aloqalarni osonlashtirishni maqsad qiladi, parlament IPU aʼzosi bo‘ladimi yoki yo‘q.
Assotsiatsiyaning vazifasi turli parlamentlarning qonunlari, protseduralari, amaliyotlari va ish uslublarini o‘rganish va bu usullarni takomillashtirish hamda turli parlamentlar xizmatlari o‘rtasida hamkorlikni taʼminlash uchun chora-tadbirlar taklif qilishdir.
Shuningdek, assotsiatsiya, so‘ralganda, IPUga assotsiatsiya doirasidagi masalalar bo‘yicha yordam ko‘rsatadi.
Assotsiatsiyaning ishlari yiliga ikki marta ingliz va fransuz tillarida nashr etiladigan Konstitutsiyaviy va parlament maʼlumotlari sharhida chop etiladi.
ASGPning navbatdagi yig‘ilishi 2025-yil aprel oyida O‘zbekistonning Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadi.

Об Ассоциации генеральных секретарей парламентов (АГСП)
Ассоциация Генеральных секретарей парламентов, первое заседание которой состоялось 16 августа 1939 года в Осло, создана как консультативный орган Межпарламентского союза и стремится содействовать личным контактам между лицами, занимающими должность генерального секретаря любой парламентской ассамблеи, независимо от того, является ли эта ассамблея членом Союза или нет.
В задачи Ассоциации входит изучение законодательства, процедур, практики и методов работы различных парламентов и предлагать меры по улучшению этих методов, а также обеспечивать сотрудничество между службами различных парламентов.
Ассоциация также оказывает содействие Межпарламентскому союзу, когда его об этом просят, по вопросам, входящим в сферу компетенции Ассоциации.
Результаты работы Ассоциации публикуется в журнале «Конституционная и парламентская информация», который выходит два раза в год на английском и французском языках.